Çocuklar İçin Felsefe: Pandemide Dışarı Açılmak Mümkün!

“Çocukluk başka bir gezegen gibidir ve biz yetişkinler öncelikle o gezegeni keşfe çıkalım. Kendi yetişkin dünyamızı dayatmak yerine onların düşüncelerini, sorularını, verdikleri olası cevapları keşfedelim. Çok iyi biliyoruz ki, onların dünyaya bakma biçimlerinin bugün biz yetişkinlere katacağı çok şey var.”

İlham verici bu sözler “Çıtır Çıtır Felsefe” serisinin yazarı Brigitte Labbe’e ait. Labbe, pandemi döneminde kurduğumuz diyaloglar ile evi daha dışarı kapalı bir hala getirip getirmediğimizi fark etmemizi istiyor bizden. Çocuklarımıza yönelteceğimiz sorularla dünyaya açılabileceğimizi dile getiriyor. “Günün içinden herhangi bir olayı ele alabiliriz. Maske takmak, kanun gereği eve belli bir saatte dönmek zorunda kalmak.. Ne oldu dünyaya? Neler yaşanıyor? Özgürlük ve itaat nedir? Kanunlara neden uyarız; ceza almaktan, hapse girmekten korktuğumuz için mi? Yoksa birlikte huzurla yaşayabilmemiz açısından gerekli oldukları için mi?”

Labbe, televizyon ve internet ile içeri neleri aldığımız konusunda da dikkatli olmamızı öneriyor. “Dış dünya bizi istila ediyor. Öte yandan var olan dünya dediğimiz şey, aynı zamanda yaratabileceğimiz dünyadır.”
Ve ekliyor: “Özgürlüğü kısıtlanan birçok yetişkin ‘Bizi çocuk yerine koyuyorlar!’ demeye başladı. İma edilen ise şu: Çocuk itaat edendir… Öncelikle bizler hala başka olasılıklara açık mıyız? Bir yetişkin olarak bu konuda sorumluluğumuz büyük… Felsefi sorular sormak ve çocuklarımızın sorularını karşılamak konusunda, onların kısıtlanışlarını ekrandan ve sanal dünyadan daha farklı yollarla kaldırma sorumluluğunu hissediyorsak, aile merkezine sohbeti, diyaloğu, tartışmayı oturtabileceğimizi düşünüyorum… Çocuklarımıza ‘Kendime salgından önce sormadığım bu soruyu soruyum,’ diyebiliriz. Bunu çocuklara söylemenin ne kadar müthiş bir şey olduğunun farkındasınız, değil mi?”

Sorular sormak, araştırmak, düşünmek: Bunlar bizleri kendi sıkışmış dünyamızdan çıkaran, dışarıya davet edilen kapılar. Pandemi döneminde bu kapıları daha sık açmaya ve evlerimize farklı dünyaların esintilerini buyur etmeye ihtiyacımız var.

Ege Ses Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2015 yılında İzmir’ de kurulmuştur. Merkezimizde yalnızca İşitme Engeli ve Dil – Konuşma Güçlüğü alanında bireysel ve grup eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Bize Whatsapp'tan Ulaşabilirsiniz

DİL ve KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

İŞİTME ENGELLİ BİREYLER DESTEK EĞİTİM PROGRAMI