Neden Çift Taraflı İşitme Cihazı Kullanmalıyız?

İşitme cihazı, doğuştan ya da dış sebeplere bağlı işitme kaybına uğramış bireylerin hayat kalitelerini yükseltmek ve işitme duyularını güçlendirmek amacıyla kullandıkları cihazlardır. İşitme cihazları, işitme kaybının derecesine göre kişiye özel olarak yapılır. İşitme ölçümü yapıldıktan sonra mevcut işitme kaybı tespit edilerek kişiye uygun bir işitme cihazı takılarak işitme duyusunun imkanlar dahilinde en iyi şekilde olması sağlanır.

İşitme Cihazı Nedir?

İşitme cihazı, işitme kaybına uğramış veya doğuştan işitme kaybı olan bireylerin işitme duyularını geri kazanmaları için takılan cihazlardır. Pille çalışan bu cihazlar, kullanan kişinin yaşına, işitme kaybının seviyesine ve cihazın özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Kanal içi, kulak arkası ve açık uygulama gibi tipleri vardır ve kişinin özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Çift Taraflı İşitme Cihazı Nedir?

İki kulakta işitme kaybının seviyesi aynı şekilde olmayabilir. Çift taraflı duymak, günlük hayattaki duyma kalitesini arttırır. Çünkü beynimiz çift taraflı çalışır ve iki kulağımızın işitme seviyesi ve sesleri beynin eşit seviyede anlaması için iki tarafın da eşit şekilde duyması gerekir. Eğer çift taraflı bir duyma kaybı mevcutsa, iki tarafın da işitme kaybını imkanlar dahilinde en iyi seviyeye çıkarmak için çift taraflı bir işitme cihazı kullanılması gerekir. Birçok kişi çift taraflı işitme kaybı mevcutken tek taraflı bir cihazla bu duyma kaybının etkilerini indirgemeye çalışır fakat bu, doğru bir çözüm değildir.

Çift Taraflı İşitme Cihazının Avantajları Nelerdir?

Çift taraflı işitme cihazları, beynin duyduğu sesleri anlamlandırmasında büyük önem taşır. Beynimizin çift taraflı çalışması ve duyduğu sesleri bu şekilde değerlendirmesi sebebiyle iki taraflı duyma kaybında çift taraflı bir işitme cihazı kullanmak oldukça önem taşımaktadır. Özellikle kalabalık ortamda, trafikte araç kullanırken ya da işitme duyusunu kullanmamızı gerektiren zamanlarda çift taraflı işitme cihazı yaşam kalitemizde yüksek oranda fark yaratacaktır. Çift taraflı işitme cihazı kullanan kişiler tek taraflı işitme cihazı kullanan kişilere göre daha kaliteli ve rahat bir işitme deneyimi yaşamaktadır. Ayrıca tek taraflı işitme cihazı kullanan kişilerde cihaz kullanılmayan tarafın duyma yeteneğinde azalma görülmektedir. Bu sebeplerle çift taraflı işitme cihazı, doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Ege Ses Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2015 yılında İzmir’ de kurulmuştur. Merkezimizde yalnızca İşitme Engeli ve Dil – Konuşma Güçlüğü alanında bireysel ve grup eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Bize Whatsapp'tan Ulaşabilirsiniz

DİL ve KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

İŞİTME ENGELLİ BİREYLER DESTEK EĞİTİM PROGRAMI