Okula Başlama Süreci ve Çocuklarımız

Okula başlama süreci hem ebeveynler hem de çocuklarımız için beraberinde birçok duyguyu getirmektedir. Okula yeni başlayan çocuklarımız için bütünüyle yeni bir ortam söz konusudur; yeni yüzler, kendisine yer bulmaya çalışacağı bir sistem, aşina olmadığı kurallar. Pandemi sebebiyle okul hayatından uzak kalan çocuklarımız da benzer bir süreçten geçebilir. Bu sürece alışmak için kendinize de çocuklarınza da zaman verdiğinizden emin olmanız önemlidir.

Çocuklarınızla etkili bir iletişim kurmanız, bu süreçte faydalı olabilir. Duygu ve düşüncelerini sorun, bunları size aktarabilmeleri için oyunlar yardımıyla bir alan açın. Ardından okulda onu nelerin bekleyeceğinden bahsedin. Somut bilgiler içeren, kısa ve net cümleler kurun.

Okula gitmekte zorlanan çocuklarınız için “aşamalı uzaklaşma” yöntemini deneyebilirsiniz. Bu aşamaları çocuğunuzun ihtiyacına göre belirleyebilirsiniz. Örneğin, önce sınıfta, sonra pencerenin önünde, ardından kapı önünde, en son bahçede durmanız gibi.

Aranızdaki bağın somut göstergelerini kullanmanız, ayrılma sürecini kolaylaştırabilmektedir. Örneğin, çocuğunuzu okula götürdüğünüz her sabah birbirine eş tokalar, bileklikler takabilir ve dönüşte çıkarabilirsiniz.

Okul sonrası neler olduğu hakkında sohbet edin. Bu sohbette önemli olan çocuklarınızın içinde bulunduğu duruma yeterli anlayışı ve desteği göstermenizdir. Okulda kavga ettiğini söyleyen kızınıza “Yapılır mı öyle şey?” diyerek kızmak veya “Arkadaşların her zaman birbirine iyi davranması gerekir.” şeklinde ders vermek yerine neler olduğunu anlamaya yönelik sorular sorabilirsiniz. Bu konuşmayı “öfke” duygusuna ve öfkenin yıkıcı davranışlar ile olan ilişkisine derinlemesine yer açmak için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Her çocuğun okula uyum sürecinde ihtiyaç duyduğu süre değişmektedir. Bunun yanı sıra ebeveynelerin de ayrılmak konusunda iç içe geçmiş birçok duygu hissetmeleri olağandır. Duygularınızın farkında olarak onlara yer açmanız önemlidir. Çocuklarınıza da kendinize de zaman tanıyın.

Ege Ses Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2015 yılında İzmir’ de kurulmuştur. Merkezimizde yalnızca İşitme Engeli ve Dil – Konuşma Güçlüğü alanında bireysel ve grup eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Bize Whatsapp'tan Ulaşabilirsiniz

DİL ve KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

İŞİTME ENGELLİ BİREYLER DESTEK EĞİTİM PROGRAMI