ENGELSİZ BAKIŞ GAZETESİ RÖPORTAJIMIZ...

İZMİR'DE FARKLI BİR MERKEZ...

Diana: Kurumunuz hakkında bilgi verir misiniz?

Fatih Karaçalı:  Kurumumuz 2015 yılı Kasım ayında açıldı. Eşim Selen hanım ve ben Ege Üniversitesi K.B.B. Anabilim Dalı’nda Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları yüksek lisans yaptık. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Eğitim bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Zaten 2005 yılından beri bu sektörde çalışıyorduk. Eşim ile beraber 2015 yılında kendi kurumumuzu açtık.

Kurumumuzda sadece 2 programla çalışıyoruz. Dil-Konuşma Güçlüğü ve İşitme Engelli Bireyler programlarımız var. Bu alanda işitme engelli çocuklarla  implant öncesi ve sonrası eğitimler, ses ve konuşma eğitimleri; dil-konuşma problemi olan çocuklarla ise artikülasyon bozukluğu, gecikmiş dil konuşma, kekemelik, yarık damak-dudağa bağlı konuşma bozuklukları eğitimleri yapıyoruz. Aile bilgilendirme toplantıları yaparak aileleri çalışmalar konusunda doğru şekilde bilgilendirip çocuklarının eğitimlerine günlük yaşamda nasıl destek verebilecekleri konusunda onları yönlendiriyoruz. Alanında uzman arkadaşlarla çalışıyoruz. Yüksek lisans yapmış arkadaşlarımız, konuşma bozuklukları uzmanı arkadaşımız var.  Kurumumuz Milli Eğitim Bakanlığı’nın son çıkan yönetmeliğine uygun bir kurum. Müstakil, bahçeli, çocuklarımızın dışarıdan gelebilecek seslerde rahatsız olmaması için  komple ses yalıtımlı.

 

Diana:  Kurumunuzda sıkça yaşanan sorunlar nelerdir?

Fatih Karaçalı: Kurumumuzda şu ana kadar bir sorun yaşamadık dersem gerçekten yalan söylemiş olmam. Bizi mutlu eden şeyler oluyor; konuşması düzelen çocuklarımız ve düzeldiği için hastane tarafından düzeldiğine dair rapor verilen çocuklarımız var. Bu zamana kadar birçok mezun verdik. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Çocuklarımız bir yıllık konuşma eğitimden sonra kontrol için tekrar hastaneye gittiklerinde konuşmalarının düzeldiğine dair rapor alabiliyor ve engelli raporlarını sildirebiliyorlar. Bu kadar çok mezun veriyor olmamız bizi ayrıca mutlu ediyor ve doğru yolda olduğumuza inandırıyor.

 

Diana: Kurumunuzda kaç öğrenci ve öğretmen bulunmaktadır?

Fatih Karaçalı: Kurumumuzda ben ve eşim ile birlikte 3 Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı, 6 özel eğitim öğretmeni ve 1 psikoloğumuz var. Öğrencilerin sayısı değişkenlik gösterebiliyor, mezun olan öğrencilerimiz oluyor bu yüzden net rakam söyleyemiyorum.

 

Diana: İşe alınan öğretmenlerde ne gibi özelliklere dikkat ediyorsunuz?

Fatih Karaçalı: Bu alanda ne kadar yeterliliğinin olduğunu değerlendiriyoruz, daha önce çalıştığı kurumlara bakıyoruz. Kendimiz de eğitimci olduğumuz için öğretmen alımlarımızı dikkatli yapıyoruz. Genç ve dinamik bir ekip oluşturduk. Onlarla devam ediyoruz. Kendi içimizde yaptığımız eğitim toplantılarının dışında, implant ve işitme firmalarından gelen arkadaşlar ile de toplantılarımız oluyor. Yeni  programlarla ve öğrenciler ile ilgili bilgi alışverişi yapıyoruz. Bu yüzden bizde çalışan arkadaşlar hem işitme hem dil-konuşma alanında donanımlı oluyor.

 

 

 

Diana:  Bir derste öğretmen en çok kaç öğrenci ile ilgileniyor?

Fatih Karaçalı: Derslerimiz bireysel olduğu için bir öğretmen 1 öğrenciyle ilgileniyor. Eğitimler birebir yapılıyor. Bunun dışında bazı çocukların raporlarında grup eğitimleri olduğu için bizden grup dersi de alıyorlar. Grup derslerimiz ise en fazla 6 öğrenci ile yapılıyor.

 

Diana: Kurumunuza en çok hangi yaş grubu öğrenciler  başvurmaktadır?

Fatih Karaçalı: Her yaş grubundan öğrencimiz var. 9 aylık işitme engelli bebeğimiz de var, 35 yaşında yarık damaktan kaynaklı konuşma problemi yaşayan öğrencimiz de.

 

Merve Hanım: Peki aynı ortamda bulunduruyor musunuz? Bir arada olabiliyorlar mı?

Fatih Karaçalı: Kurum içerisinde tabiki aynı ortamda bulunuyorlar fakat dersler bireysel olduğu için her öğrenci kendi dersine giriyor, dersi bitince de gidiyor.

 

Merve Hanım: Kuruma gelip boşta bekleyen bir öğrenciniz olmuyor mu?

Fatih Karaçalı: Hayır, o şekilde ekstradan birisini çalıştırıp, burada çocukları siz tutun ya da sen boştasın, sen derse al gibi bir şey yok bizde. Her öğretmenin hangi saatte hangi öğrencisini alacağı bellidir. Öğrenci gelince öğretmen o öğrencisini alır ve derse girer. Öğretmen kendi öğrencisini bilir, öğrenci de kendi öğretmenini ve sınıfını bilir. Bu şekilde planlı olmak öğretmenin öğrenciyi takibini kolaylaştırmaktadır.

 

Diana: Öğrenci eğitim görürken veli izleyebiliyor mu?

Fatih Karaçalı: Tabiki. Özellikle küçük yaş grubunda sadece izlemek değil, velileri derse de alıyoruz. Bu durum ailenin de ders esnasında çocuğa uygulanan eğitimi görmelerini ve evde aynı şekilde uygulamalarını sağlıyor. Bir bakıma aileyi de eğitmiş oluyoruz.

 

Diana: Bireysel / grup eğitimleri veriliyor mu ? 

Fatih Karaçalı: Her öğrencimiz bireysel eğitim alıyor. Bunun dışında eğer öğrencinin raporunda grup eğitimi yazıyorsa grup dersi de veriyoruz.

 

Merve Hanım:  Onun için ayrı bir saatte mi geliyorlar?

Fatih Karaçalı: Evet. Bazı çocuklar haftada 2 ders olan bireysel dersini aynı gün alıp grup dersini başka gün alıyor. Bazıları ise bireysel dersinin birini ve grup dersini aynı gün, diğer bireysel dersini başka gün alıyor. Bu durum çocuğun ve ailenin kendi programlarına göre değişkenlik gösteriyor.

 

Diana: Sizce hangi bireyler konuşma eğitimi almalıdır?

Fatih Karaçalı: Bence konuşma problemi olduğu düşünülen her birey eğitim almalıdır ki konuşması kendi yaşıtları ile aynı seviyeye gelebilsin.

 

Diana: Ailelerin eğitim gören çocuklarıyla nasıl bir iletişim sağlaması gerekiyor? Siz kurum olarak bu konuda neler yapıyorsunuz? 

Fatih Karaçalı: Bununla ilgili psikoloğumuz ailelere destek veriyor. Aile kuruma ilk geldiğinde mutlaka psikoloğumuz tarafından aile görüşmesi yapılıyor. Daha sonra hazırlamış olduğumuz plan ve ailenin de isteği doğrultusunda aile bilgilendirme toplantıları yapılıyor, çocuklarının genel problemleri (tırnak yeme, altına kaçırma vb.) üzerine eğitimler veriliyor.

 

Diana: Özel eğitim alan öğrencinin ailesinden ne gibi beklentileriniz oluyor?

Fatih Karaçalı:  Her çocuğun bir defteri oluyor ve ailelerden mutlaka derse defterleri ile gelmelerini, bizim burada yaptırdığımız çalışmaları evlerinde de tekrar etmelerini istiyoruz. Bu yüzden aileyi derse alıyoruz. Yani bizim aileden beklentimiz; bizi evde desteklemeleri. Aile çocuğun eğitimini ne kadar çok desteklerse çocuğun ilerlemesi o kadar hızlı oluyor. Bu bir ekip işi. Bu zamana kadar bu şekilde başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

 

Diana: Özel eğitim gerektiren bireylerin okul öncesi eğitimi zorunlu mudur?

Fatih Karaçalı: Okul öncesi eğitim bütün öğrencilere zorunludur.

 

Diana: Özel eğitim alan öğrenci ayda kaç saat eğitim alabilir?

Fatih Karaçalı: 8 saat bireysel (ders saati:45 dk) eğitim, eğer grup eğitimi de varsa ek olarak 4 saat de grup eğitimi alabilir. Türkiye’de şu an  bunun artacağı ile  ilgili  çalışmalar yapılıyor ama ne zaman yasa çıkar bilmiyoruz.

 

Diana: Özel eğitim öğrencisi için uygulanan eğitime ailenin itiraz etme hakkı var mıdır?

Fatih Karaçalı: Bu zamana kadar çocuklarının eğitimi konusunda bizimle çatışan, problem yaşadığımız bir ailemiz olmadı. Bu bir güven meselesi, aileyi de derse alıyoruz. Bize güveniyorlar ve bu işi bize bırakıyorlar. Zamanla çocuğun ilerlediğini de görünce her şey normale dönüyor.

 

Diana: Kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler, eğitimlerine gittikleri okulda mı devam ediyor yoksa rehabilitasyon merkezinde mi?

Fatih Karaçalı: Kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler okula da gidiyorlar, bize de geliyorlar yani ikisi beraber yürüyor. Kaynaştırma eğitimini okulda alıyor, destek eğitimini ise bizde alıyorlar.

 

Diana: Öğrenim gören öğrencilerin ücretinin ne kadarını devlet karşılıyor? Velilerden ek ücret alıyor musunuz ?

Fatih Karaçalı: Tamamen devlet karşılıyor. Velilerden hiçbir ücret alınmıyor. Bazen özel terapi isteyen aileler oluyor, bazı aileler çocuğunun etkilenmemesi düşüncesi ile konuşma bozukluğu ile ilgili rapor çıkarmak istemiyor ve bizden özel terapi istiyor. Özel terapiler ücretli oluyor. Raporlu olan tüm çocukların aylik 8 saat bireysel eğitim hakkı var. Bu 8 saati az bulan aile ekstradan özel terapi de isteyebiliyor. Bu tarz taleplerle de karşılaşıyoruz.

 

Merve Hanım: Ödemeleri düzenli olarak alabiliyor musunuz devletten? Bu konuda sıkıntı çeken kurumlar olabiliyormuş.

Fatih Karaçalı: Ücretlerde bir sıkıntı yaşanmıyor ama tabiki belli bir günü olmuyor. Yani farklı tarihlerde olabiliyor.

Merve Hanım: Bize vakit ayırdığınız için ve gayretlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Fatih Karaçalı: Biz teşekkür ederiz…

 

Alanlarında çalışmış uzman kadrosu ile, amacına uygun hareket eden, çalışmalarda birey-aile ve eğitimci işbirliğini esas alan, bina koşulları uygun, temiz bir kurum

Ege Ses Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Kendilerini göstermiş oldukları gayret ve çalışmalarından dolayı kutlar, örneklerinin çoğalmasını temenni ederiz…