Cinsellik ve Çocuk

Çocuklar 2-6 yaş dönemlerinde cinsellik ile ilgili soru sorabilirler. Çocuklarınıza 3 yaş sonrası bedenini korumak ile ilgili bilgilendirmeler yapabilirsiniz. Çocuklarınıza özel bölgelerinizin olduğunu , bunları çamaşırlarımızla kapattığımızı söyleyebiliriz.

Uygun ve gerçekçi konuşun.

Cinsel organlarımıza isim takmayın. Vücut parçalarına isim takmak, aksini duyduğunda size güvenini zedeler.

Mahremiyet evde başlar

Mahremiyet eğitimi evde başlar. Ailenizde biri tuvaletteyken diğeri giriyorsa çocuk bunu evde öğrenemez. Aynı zamanda birbirimizin yanında giyinip, soyunmamak mahremiyet eğitimi için önemlidir. Çocuğunuzu yıkarken özel bölgelerine dokunmamak kendini koruma açısından önemlidir.

İyi ve kötü dokunuşları öğretin

İnsanlarla tanışmalarında, sevgi göstermek istediklerinde ya da çocuklarına bakarken ‘iyi bir dokunuşta’ bulunabiliriz. Örneğin arkadaşına dokunurken , anne babanın elini tutarken, anne bebeğin bezini değitiriken ‘iyi dokunuş’ olarak ifade edebiliriz. ‘Kötü dokunuşu’ ise şöyle anlatabiliriz. Hoşuna gitmeyen, seni rahatsız eden davranışlardır. Kötü dokunuşları hissettiğinde ‘Hayır’ demeli ve en yakındaki güvendiğin kişiye durumu hemen anlatmalısın. Eğer sana biri ‘Sakın Anlatma’ diyorsa bu durumu güvendiğin insanlarla paylaşmalısın demeliyiz.

Bilinmesi Gerekenler

Soru şirin polsa bile gülmeyin . Öfkeli tepki vermeyin. Uzun bir açıklama yapmayın. Basit terimlerle açıklayın.

Çocuğunuzun yanıtlarını ve tepkilerini dinleyin.

Cevaplarınızı tekrarlamaya hazır olun.

Ege Ses Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2015 yılında İzmir’ de kurulmuştur. Merkezimizde yalnızca İşitme Engeli ve Dil – Konuşma Güçlüğü alanında bireysel ve grup eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Bize Whatsapp'tan Ulaşabilirsiniz

DİL ve KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

İŞİTME ENGELLİ BİREYLER DESTEK EĞİTİM PROGRAMI