Çocuğunuza Sınır Koyma

Çocuğa sınır koymak neden önemlidir?

Çocuğunuza bir türlü söz geçiremiyorsanız, sizi duymuyormuş gibi hareket ediyorsa, kurallara uymakta güçlük yaşıyorsa, sözünüzün bitmesine izin vermiyor, sürekli kendi konuşuyorsa muhtemelen ortada bir sınır problemi vardır.

Sınır koymayı gözünüzde büyütmeyin.


Seçenek sunun

Çocuklar yönergelere daha çabuk uyarlar.

‘Bugün bu eteği mi giymek istersin yoksa bu pantalonu mu?’

Kısa ve açık cümlelerle konuşun.

Ne kadar kısa cümleler kurarsanız ve istediğiniz şey ne kadar açıksa çocuğunuzun o şeyi anlaması da o kadar kolaylaşıyor. ‘Sana kaç defa dedim şu oyuncaklarını topla diye, hep böyle yapıyorsun, ben artık çok yoruldum.’ gibi uzun ve sitemkar cümleler yerine ‘Oyuncaklarını toplamanı istiyorum’ gibi açık cümlelelr kurun.


Hayır demeden ‘hayır’ deyin

Sınır koyarken çok fazla ‘hayır’ kelimesini kullanmak çocuğunuzda aranızda güç mücadelesine sebep olur. Özellikle 2-3 yaş civarlarındaysa ‘hayır’ kelimesini söyleme hakkı ona aittir. En azından o öyle düşünmektedir. ‘Hayır dışarı çıkmazsın’ yerine ‘Dışarı çıkmak yerine bana yardım edebilir misin? diyerek onun odak noktasını değiştirebilirsiniz.


Her evin kuralı olmalı

Çocuğunuzun sınırlarını öğrenmesini istiyorsanız öncelikle evde en ihtiyaç duyduğunuz şeylere karşı bir kural listesi hazırlamalısınız. Örneğin, akşam 09:00’da yatılacak.


Az kural, çok takip

3-4 yaş çocuğunuz varsa kurallar listesi 3 kuralı geçmesin. Yaş büyüdükçe kural ekleyebilirsiniz.Eğlenceli kural tablosu oluşturun

Kural listeniz oldukça renkli ve görsel materyallerle dolu olsun. Ailedeki tüm üyelerle birlikte oluşturun ve en görünen yere asın. Kurallara evde herkes uymalı. Her çocuk rutinleri sever.


Ortak tutumlarda buluşun

Kurallar oluşturduktan sonra takibinde anne babanın aynı tutumda olması çok önemlidir. Anne 09:00’da yatmasını söylüyor, baba biraz daha televizyon izlesin diyorsa bütün çabanız boşa gidecektir


Kararlı ses tonu ile konuşun

Kuralı isterken yalvarmayın, rica kelimesini kullanmayın. Bağırmadan kararlı bir ses tonunuzla ifade edin.


Çocuğunuza model olun

Sizin de evin bir kuralına uymadığınızı görürse; ‘Demek ki kurallar ihlal edilebilir’ der ve tekrar başa döenebilirsiniz.


Davranışının sonucunu yaşamasını sağlayın

Kreşe ya da okula giderken montunu giymek istemezse, giymemesinin sonucunu kendisi ödeyecektir.

Ege Ses Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2015 yılında İzmir’ de kurulmuştur. Merkezimizde yalnızca İşitme Engeli ve Dil – Konuşma Güçlüğü alanında bireysel ve grup eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Bize Whatsapp'tan Ulaşabilirsiniz

DİL ve KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

İŞİTME ENGELLİ BİREYLER DESTEK EĞİTİM PROGRAMI