Parmak Emme

Parmak emme davranışı çocukları rahatlatan bir şeydir. Bu durum normaldir. Bebeklik döneminden çok sık rastlanır. Ayrıca okul öncesi bazı çocuklarda da rastlanır. Özellikle okul öncesi çocuklarda stres anında parmak emme davranışı gözlenebilir. Parmak emmeyen okul öncesi çocuklar stres ile baş etmek için başka yollar bulurlar.

Okul öncesi dönemin sonlarına gelindiğinde parmak emme davranışı devam ediyorsa bir psikoloğa danışmanız gerekir. Çocuğunuzun parmak emme davranışının bir anda kesmesini beklemeyin. Parmak emme, bırakılması en zor olan davranıştır. Çocuğunuzun emmemesi için müdahale etmeyin, azarlamayın, kızmayın, uyarmayın. Çocuğun parmak emme davranışı sırasında dikkatini başka yöne çekin. Hala parmak emme davranışı devam ediyorsa iki eliyle tutabilecek bir nesne verin ve böylece parmağını ağzından çekmiş olacaktır.

Bazı durumlarda regresyon (gerileme) yaşanıyor olabilir. Yeni bir kardeşin gelmesiyle bu tarz davranışlar gözlenebilir. Bu durum normaldir. Çocuğun takip edilmesi gerekir.

Ege Ses Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 2015 yılında İzmir’ de kurulmuştur. Merkezimizde yalnızca İşitme Engeli ve Dil – Konuşma Güçlüğü alanında bireysel ve grup eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Bize Whatsapp'tan Ulaşabilirsiniz

DİL ve KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

İŞİTME ENGELLİ BİREYLER DESTEK EĞİTİM PROGRAMI